Wednesday, February 17, 2010

Oscar Prediction Charts (Updated: 2/17/10)



BEST PICTURE
  1. The Hurt Locker
  2. Avatar 
  3. Up in the Air
  4. Inglourious Basterds
  5. Precious
  6. Up
  7. District 9
  8. An Education
  9. A Serious Man
  10. The Blind Side


BEST ACTOR
  1. Jeff Bridges, Crazy Heart
  2. George Clooney, Up in the Air
  3. Colin Firth, A Single Man
  4. Jeremy Renner, The Hurt Locker
  5. Morgan Freeman, Invictus
BEST ACTRESS
  1. Sandra Bullock, The Blind Side
  2. Carey Mulligan, An Education
  3. Meryl Streep, Julie & Julia
  4. Gabourey Sidibe, Precious
  5. Helen Mirren, The Last Station
BEST SUPPORTING ACTOR
  1. Christoph Waltz, Inglourious Basterds
  2. Woody Harrelson, The Messenger
  3. Christopher Plummer, The Last Station
  4. Stanley Tucci, The Lovely Bones
  5. Matt Damon, Invictus
BEST SUPPORTING ACTRESS
  1. Mo’Nique, Precious
  2. Anna Kendrick, Up in the Air
  3. Maggie Gyllenhaal, Crazy Heart
  4. Vera Farmiga, Up in the Air
  5. Penélope Cruz, Nine
BEST DIRECTOR
  1. Kathryn Bigelow, The Hurt Locker
  2. James Cameron, Avatar
  3. Quentin Tarantino, Inglourious Basterds
  4. Jason Reitman, Up in the Air
  5. Lee Daniels, Precious
BEST ADAPTED SCREENPLAY
  1. Jason Reitman and Sheldon Turner, Up in the Air
  2. Geoffrey Fletcher, Precious
  3. Nick Hornby, An Education
  4. Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, and Tony Roche, In the Loop
  5. Neill Blomkamp and Terri Tatchell, District 9
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
  1. Quentin Tarantino, Inglourious Basterds
  2. Mark Boal, The Hurt Locker
  3. Bob Peterson and Pete Docter, Up
  4. Joel Coen and Ethan Coen, A Serious Man
  5. Alessandro Camon and Oren Moverman, The Messenger
BEST ANIMATED FILM
  1. Up
  2. Coraline
  3. Fantastic Mr. Fox
  4. The Princess and the Frog
  5. The Secret of Kells
BEST DOCUMENTARY FILM
  1. The Cove
  2. Food, Inc.
  3. Burma VJ
  4. The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers
  5. Which Way Home
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
  1. The White Ribbon
  2. A Prophet
  3. The Secret in Their Eyes
  4. The Milk of Sorrow
  5. Ajami
BEST ART DIRECTION
  1. Avatar (Rick Carter, Robert Stromberg, and Kim Sinclair)
  2. Sherlock Holmes (Sarah Greenwood and Katie Spencer)
  3. Nine (John Myhre and Gordon Sim)
  4. The Imaginarium of Doctor Parnassus (Dave Warren, Anastasia Masaro, Caroline Smith)
  5. The Young Victoria (Patrice Vermette and Maggie Gray)
BEST CINEMATOGRAPHY
  1. The Hurt Locker (Barry Ackroyd)
  2. Avatar (Mauro Fiore)
  3. Inglourious Basterds (Robert Richardson)
  4. The White Ribbon (Christian Berger)
  5. Harry Potter and the Half-Blood Prince (Bruno Delbonnel)
BEST COSTUME DESIGN
  1. The Young Victoria (Sandy Powell)
  2. Nine (Colleen Atwood)
  3. Bright Star (Janet Patterson)
  4. Coco Before Chanel (Catherine Leterrier)
  5. The Imaginarium of Doctor Parnassus (Monique Prudhomme)
BEST FILM EDITING
  1. The Hurt Locker (Bob Murawski, Chris Innis)
  2. Avatar (Stephen Rivkin, John Refoua, James Cameron)
  3. Precious (Joe Klotz)
  4. Inglourious Basterds (Sally Menke)
  5. District 9 (Julian Clarke)
BEST MAKEUP
  1. Star Trek (Barney Burman, Mindy Hall, Joel Harlow)
  2. The Young Victoria (Jon Henry Gordon, Jenny Shircore)
  3. Il Divo (Aldo Signoretti, Vittorio Sodano)
BEST ORIGINAL SCORE
  1. Up (Michael Giacchino)
  2. Avatar (James Horner)
  3. Sherlock Holmes (Hans Zimmer)
  4. The Hurt Locker (Marco Beltrami, Buck Sanders)
  5. Fantastic Mr. Fox (Alexandre Desplat)
BEST ORIGINAL SONG
  1. "The Weary Kind" from Crazy Heart (Ryan Bingham)
  2. "Take It All" from Nine (Maury Yeston)
  3. "Down in New Orleans" from The Princess and the Frog (Randy Newman)
  4. "Almost There" from The Princess and the Frog (Randy Newman)
  5. "Loin de Paname" from Paris 36 (Reinhardt Wagner, Frank Thomas)
BEST SOUND EDITING
  1. Avatar (Christopher Boyes, Gwendolyn Yates Whittle)
  2. Star Trek (Mark Stoeckinger, Alan Rankin)
  3. The Hurt Locker (Paul N.J. Ottosson)
  4. Inglourious Basterds (Wylie Stateman)
  5. Up (Michael Silvers, Tom Myers)
BEST SOUND MIXING
  1. The Hurt Locker (Paul N.J. Ottosson, Ray Beckett)
  2. Avatar (Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, Tony Johnson)
  3. Star Trek (Anna Behlmer, Andy Nelson, Peter J. Devlin)
  4. Inglourious Basterds (Michael Minkler, Tony Lamberti, Mark Ulano)
  5. Transformers: Revenge of the Fallen (Greg P. Russell, Gary Summers, Geoffrey Patterson)
BEST VISUAL EFFECTS
  1. Avatar (Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andrew R. Jones)
  2. District 9 (Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros, Matt Aitken)
  3. Star Trek (Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh, Burt Dalton)
BEST SHORT FILM (ANIMATED)
  1. A Matter of Loaf and Death (Nick Park)
  2. French Roast (Fabrice O. Joubert)
  3. Logorama (Nicolas Schmerkin)
  4. The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte) (Javier Recio Gracia)
  5. Granny O'Grimm's Sleeping Beauty (Nicky Phelan, Darragh O'Connell)
BEST SHORT FILM (DOCUMENTARY)
  1. The Last Truck: Closing of a GM Plant (Steven Bognar, Julia Reichert)
  2. China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province (Jon Alpert, Matthew O'Neill)
  3. The Last Campaign of Governor Booth Gardner (Daniel Junge, Henry Ansbacher)
  4. Music by Prudence (Roger Ross Williams, Elinor Burkett)
  5. Rabbit à la Berlin (Bartek Konopka, Anna Wydra)
BEST SHORT FILM (LIVE ACTION)
  1. Miracle Fish (Luke Doolan, Drew Bailey)
  2. Kavi (Gregg Helvey)
  3. The New Tenants (Joachim Back, Tivi Magnusson)
  4. The Door (Juanita Wilson, James Flynn)
  5. Instead of Abracadabra (Patrick Eklund, Mathias Fjellström)

    blog comments powered by Disqus
    Related Posts with Thumbnails